Er zijn 3 mogelijkheden:
1 . Inspraak
- In veel gevallen wordt na de aankondiging van een bestemmingsplan eerst een voorontwerpbestemmingsplan opgesteld.
- De gemeente Geertruidenberg kondigt in het huis-aan-huisblad “De Langstraat” en op de website van de gemeente aan dat een voorontwerpbestemmingsplan ter inzage ligt. In de publicatie wordt aangegeven hoe en wanneer u uw mening aan de gemeente kenbaar kunt maken en waar u het bestemmingsplan kunt inzien.
- Het voorontwerpbestemmingsplan wordt ook aan de besturen van betrokken buurgemeenten, de provincie en het Rijk toegestuurd voor overleg.
- De reacties op het voorontwerpbestemmingsplan worden in een 'Nota van Inspraak en Vooroverleg' verwoord en beantwoord.
Veel gestelde vragen over inspraak
Wat betekent inspraak?
De procedure om te komen tot een nieuw bestemmingsplan heeft in een beginfase de mogelijkheid tot het geven van inspraak. Dit betekent in het geval van deze bestemmingsplannen dat u uw mening hierover mag geven. Het kan zijn dat u het ergens niet mee eens bent of dat u een fout op de plankaart of in de voorschriften ziet.
Hoe kan ik inspreken?
U kunt op 2 manieren inspreken, namelijk:
- Schriftelijk. Dit kan in briefvorm of met een speciaal daarvoor gemaakt inspraakformulier
- Mondeling. Dit kan alleen na het maken van een afspraak met de behandelend ambtenaar
Wat wordt er met de inspraakreacties gedaan?
De inspraakreacties worden verzameld. Na afloop van de inspraaktermijn wordt er een inspraaknota opgesteld waarin op de ingekomen reacties wordt gereageerd. Dat wil zeggen dat er of met de inspraakreactie wordt ingestemd en het bestemmingsplan wordt aangepast of dat er wordt uitgelegd waarom de inspraakreactie niet leidt tot aanpassing van het bestemmingsplan.
Krijg ik een reactie van de gemeente op mijn inspraakreactie?
Zodra de inspraaknota door het college van burgemeester en wethouders is vastgesteld wordt deze toegestuurd aan de mensen die een inspraakreactie hebben ingediend.
Als mijn inspraakreactie niet leidt tot aanpassing van het bestemmingsplan heb ik dan nog mogelijkheden om alsnog mijn opvatting naar voren te brengen?
Ja, die mogelijkheid bestaat. Na de periode van inspraak worden de inspraakreacties verwerkt en zonodig wordt het bestemmingsplan aangepast. Daarna komt het ontwerp-bestemmingsplan ter inzage te liggen en kunt u een zienswijze indienen. Bij de vaststelling van het bestemmingsplan door de gemeenteraad wordt dan ook een besluit genomen over de ingebrachte zienswijzen.
2. Zienswijze
- Na het voorontwerpbestemmingsplan wordt het plan aangepast tot een ontwerpbestemmingsplan. Deze stap wordt niet altijd genomen. Soms wordt na de aankondiging van een 'voornemen tot het voorbereiden van een bestemmingsplan' direct gestart met het opstellen van een ontwerpbestemmingsplan. En wordt de fase 'voorontwerpbestemmingsplan' overgeslagen.
- Op het ontwerpbestemmingsplan kunnen tijdens de inzagetermijn van 6 weken zienswijzen worden ingediend.
- De gemeente Geertruidenberg kondigt in het huis-aan-huisblad “De Langstraat” en op de website van de gemeente en van de Staatscourant aan dat een ontwerpbestemmingsplan ter inzage ligt. In de publicatie wordt aangegeven hoe en wanneer u uw mening aan de gemeente kunt laten weten (kenbaar maken) en waar u het bestemmingsplan kunt inzien.
- De zienswijzen op het ontwerpbestemmingsplan worden in een nota Zienswijzen verwoord en beantwoord.
- Het plan wordt inclusief eventuele wijzigingen op basis van ingediende zienswijzen, door het college aangepast tot een bestemmingsplan en vervolgens in de discussieraad behandeld en door de gemeenteraad vastgesteld.
Veel gestelde vragen over zienswijzen
Hoe en bij wie moet ik mijn zienswijze op een ontwerp-bestemmingsplan indienen?
Zienswijzen kunt u schriftelijk of mondeling indienen. Schriftelijke zienswijze moet u richten aan de gemeenteraad van de gemeente Geertruidenberg. Als u een zienswijze mondeling kenbaar wilt maken kunt u contact opnemen met de behandelend ambtenaar.
Kan ik mijn zienswijzen op een ontwerp-bestemmingsplan ook digitaal indienen?
Nee dat kan niet. Wettelijk is dit nog niet toegestaan. U moet dus schriftelijk of mondeling uw zienswijze kenbaar maken.
Wat wordt er met de ingediende zienswijzen gedaan?
De zienswijzen worden verzameld. Na afloop van de zienswijzentermijn wordt er een zienswijzennota opgesteld waarin op de ingekomen zienswijzen wordt gereageerd. Dat wil zeggen dat er of met de zienswijzen wordt ingestemd en het bestemmingsplan wordt aangepast of dat er wordt uitgelegd waarom uw zienswijzen niet leidt tot aanpassing van het bestemmingsplan.
Krijg ik een reactie van de gemeente op mijn zienswijze?
Zodra de zienswijzennota door het college van burgemeester en wethouders is vastgesteld wordt deze tesamen met het ontwerpraadsvoorstel- en besluit toegestuurd aan de mensen die een zienswijzen hebben ingediend. Hierdoor kunt u vóór de raadsvergadering kennis nemen van het standpunt van het gemeentebestuur op uw ingebrachte zienswijze. Op basis van de behandeling van het in de discussie- en besluitvormende raad kan het bestemmingsplan nog worden gewijzigd. Indien u dat wenst, kunt u bij de discussie- en besluitvormende raad gebruik maken van het spreekrecht. Als u van het spreekrecht gebruik wilt maken, dan dient u dat vooraf te melden bij de raadsgriffier, mevrouw Drs. K. Millenaar, via telefoonnummer 0162 579 508 of digitaal.
Als mijn zienswijze niet leidt tot aanpassing van het bestemmingsplan heb ik dan nog mogelijkheden om alsnog mijn opvatting naar voren te brengen?
Ja, die mogelijkheid bestaat. Na de periode van het indienen van zienswijzen worden de reacties verwerkt en zonodig wordt het bestemmingsplan aangepast. Daarna wordt het bestemmingsplan door het college voorgelegt aan de gemeenteraad. Zij nemen uiteindelijke een besluit over de ingebrachte zienswijzen en stellen het bestemmingsplan wel of niet gewijzigd vast. Bent u het hier niet mee eens dan kunt een broep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State.
3. Beroep instellen
- Bent u het niet eens met het besluit van de gemeenteraad dan kunt beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. U heeft daar 6 weken de tijd voor.
- De gemeente Geertruidenberg kondigt in het huis-aan-huisblad “De Langstraat” en op de websites van de gemeente en van de Staatscourant aan dat het vastgestelde bestemmingsplan ter inzage ligt. In de aankondiging wordt aangegeven hoe en wanneer u beroep kunt instellen en waar u het bestemmingsplan kunt inzien.
- Om beroep in te stellen moet u uw zienswijze aan ons doorgeven (kenbaar maken) tijdens de ontwerpfase van de bestemmingsplanprocedure.
- Heeft u uw zienswijze niet kenbaar gemaakt, dan kunt u alleen beroep aantekenen tegen wijzigingen die door de gemeenteraad zijn aangebracht ten opzichte van het ontwerpbestemmingsplan.
- Is de termijn van 6 weken voorbij, dan treedt het bestemmingsplan in werking (ook al hebt u beroep ingesteld).
- Om te voorkomen dat het bestemmingsplan in werking treedt en de gemeente kan beginnen met de uitvoering van het bestemmingsplan of onderdelen daarvan, kunt u een ‘verzoek tot voorlopige voorziening'; indienen bij de voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak.



